Minden amit tudnod kell az első BJJ edzésed előtt

Minden amit tudnod kell az első BJJ edzésed előtt

Eldöntötted, hogy kipróbálod a Jitsut? Izgatott vagy de kicsit bizonytalan? Ne aggódj, teljesen normális! Ebben a cikkben minden fontos információt megtalálsz, hogy ne érjenek nagy meglepetések az első alkalommal.

Teljesen normális, ha elveszettnek érzed magad

Az első BJJ edzésen sok újdonság érhet: ismeretlen mozdulatok, szokatlan szituációk és egy teljesen új sportág. Ez teljesen természetes! Mindenki így kezdi, még a fekete öves mesterek is egykor így léptek be az edzőterembe. A lényeg, hogy légy nyitott, figyelj és élvezd a tanulást.

A jiu jitsu egy komplex sport. Végtelen sok technika létezik benne, és a tanulása soha nem ér véget.

Szeretem a bokszot felhozni ellenpéldának. Ha elmész egy bokszedzésre, 1 hét alatt megtanítják neked az összes ütést (egyenes, felütés, horog). Ezek után ennek a végtelen variációit, kombinációit gyakorlod. A célod az, hogy rettenetesen elmélyítsd a tudásodat a kevés technikában.

A jitsuban még sok-sok év után is lesznek olyan technikai csoportok (!), amiket még soha nem próbáltál ki

Ezzel nem más sportot akarok lefikázni. A sportok komplexitása egy spektrum, aminek az egyik végén ott van a futás, vagy a súlyemelés, a másik végén pedig ott ül a jitsu.

Milyen felszerelésre lesz szükséged?

Az első edzéshez nincs szükség drága felszerelésre. Az első edzésedre elég ha elhozol:

  • Kényelmes sportöltözet – Ha nincs még gi-d (BJJ ruha), egy egyszerű póló és rövid- vagy hosszúnadrág.
  • Papucs – A szőnyegre lépés előtt mindig vedd le, de a teremben való mozgáshoz használj papucsot.
  • Ivóvíz – Az edzések intenzívek, ezért fontos a hidratálás.

Ha úgy érzed szükséged van a következőkre, akkor nyugodtan hozd el:

  • Fogvédő - Ha nem érzed kényelmetlennek a viselését, használd.
  • Szuszpenzor / ágyékvédő - Ha nagyon félted a lábad közét, akkor nyugodtan viseld.

Kopogj korán – A legfontosabb szabály

A BJJ egyik alapelve a biztonság. Ha egy technika fájdalmat okoz vagy kellemetlen helyzetbe kerülsz, egyszerűen kopogj (paskolj a földre vagy az ellenfélre). Ez a jele annak, hogy megadtad magad, és az ellenfeled azonnal elenged. Nincs ezzel semmi baj, hiszen a tanulás része!

Alapértelmezetten az ellenfeled testén kopogj, de ha ezt valamiért nem tudod megtenni, akkor a tatamira is csaphatsz, vagy szóban is jelezhetsz.

Sokan szeretnének az első nap már királykodni. Én javasolnám, hogy az első hetekben az egot hagyd a bejárati ajtónál inkább.

Új fogalmak

Az edzés során sok új kifejezéssel találkozhatsz. A jitsu jellemzően angol kifejezésekre épít, de teljesen technika és edző függő, hogy mit hogy hív. Ezen ne akadj fenn. Az a lényeg, hogy be lehessen azonosítani a technikát.

Néhány alapfogalom ami elő fog jönni:

  • Gurulás – Mi így hívjuk a küzdelmet. Állásból vagy térdelésből szoktuk kezdeni.
  • Guard – A "guardos" a hátán fekszik vagy ül és innen dolgozik. Fontos, hogy ez NEM feltétlen védekező pozíció. Sokan szeretnek guardból játszani. Addig guard a guard, amíg a lenti lábai a guardos és a topos között vannak.
  • Topos – A "topos" áll vagy térdel és innen akar a másik guardján átmenni. Ehhez jellemzően először a guardos lábán kell átjutnia valahogy.
  • Half-guard – A guardos csak az ellenfél egyik lábát tartja, a másik szabadon van.
  • Closed-guard – A guardos 2 lábát a topos dereka köré fonja és így tartja meg.
  • Side control – A topos átment a másik guardján és oldalról kontrollálja. Ez már egy domináns pozíció.
  • Knee on belly – A topos az alsó hasán térdel és így irányítja. Viccesen szokták még neon bellynek is hívni.
  • Mount – A topos az alsó hasán ül.
  • Back mount – A támadó a másik hátán van, jellemzően 2 lába bent van a csípő előtt, kezével tartja a felső testet.
  • Submission – Technikák, amelyekkel az ellenfeled feladásra kényszeríted.

Ne tántorítson el a sok új kifejezés, mindig elmagyarázom a kezdőknek, hogy mi-mit jelent.

Higiénia: Tartsd tisztán magad és a felszerelésed

A BJJ közvetlen testi kontaktust igényel, ezért kiemelten fontos a higiénia. Ha mindenki betartja ezeket az alap dolgokat, akkor mindenki egészésgesen és jó érzéssel indulhat haza edzés után.

Ezekre figyelj oda:

  • Viselj tiszta edzőruhát. Ez vonatkozik a megjelenésre és a szagra is. Te sem szeretnéd, ha a szagodról emlékezne rád mindenki ugye?
  • Ha sebed van, fedd le, hogy elkerüld a fertőzéseket.
  • Mindig zuhanyozz edzés után.
  • Körömápolás – Rövidre vágott körmök elengedhetetlenek a sérülések elkerülése érdekében.
  • Papucs használata – Kérlek használj papucsot, amikor kimész a teremből a mosdóba vagy öltözőbe.

Lazák vagyunk de tiszteljük egymást

A BJJ közössége általában barátságos és befogadó, de a tisztelet elengedhetetlen. Hallgass az edződre, és mindig tisztelettel bánj az edzőtársakkal. Egy jó csapat inspiráló környezetet teremt a tanuláshoz.

Nem kell meghajlani senki előtt, nincsenek megkérdőjelezhetetlen technikák és igazságok, nincs számonkérés a magánügyeddel kapcsolatban.

Mindened át fogja mozgatni

Ne lepődj meg, ha másnap izomlázat érzel olyan helyeken is, ahol nem is gondoltad volna! A BJJ teljes testet igénybe vevő sport, így természetes, hogy az első néhány edzés után sajogni fog a tested. Idővel azonban alkalmazkodni fogsz.

A BJJ-t sokan az egyik legjobb fitnessz edzésnek mondják és nem véletlenül. Erről bővebben ide kattintva tudsz olvasni: Miért a Brazil Jiu-Jitsu (BJJ) a legjobb fitnesz edzés?

A BJJ mindenkinek való!

Nem számít a korod, testsúlyod vagy sportmúltad – a BJJ mindenki számára nyitott. Akár önvédelem, akár erőnlét vagy versenyzés a célod, ez a sportág rengeteg lehetőséget kínál.

Ezen felül összehozza az embereket az élet minden területéről. Nem sok olyan sport van ahol egyenlő eséllyel futsz bele taxisofőrbe, szakácsba, vezérigazgatóba, vállalkozóba, lelkészbe, stb.

Kérdezz bármikor ha valami nem tiszta!

A jitsuban egy technika sokszor 6-8-10 lépésből tevődik össze, és mindegyik lépésnél le lehetne ragadni percekig, hogy az apró részleteket kivesézzük. Ez tök jó dolog, de mindenki máshogy dolgozza fel az információt. A legnagyobb hiba amit elkövethetsz, hogy nem kérdezel semmit ha valami nem tiszta.

Emlékszel arra, mikor nem tudtál valamit de nem akartad, hogy hülyének gondoljanak és ezért nem kérdeztél? Aztán végül valaki más megtette ezt helyetted és végül kiderült, hogy még másik 15 ember nem tudta a választ? Legyél te az aki kérdez!

Mindenki egyszer elkezdte és tele volt kérdésekkel. Kérdezz nyugodtan bármikor. Azért vagyunk az edzésen, hogy tanuljunk egymástól.

Gyakran Ismételt Kérdések a BJJ-ről

Fájdalmas az első BJJ edzés?

Nem feltétlenül, de számíts másnap izomlázra olyan helyeken, amikről nem is tudtad, hogy léteznek :). A megfelelő bemelegítés és nyújtás segít csökkenteni a fájdalmat.

Mit vigyek magammal az első edzésre?

Kényelmes sportöltözetet, papucsot, vizet és jókedvet! Ha van gi-d, azt is hozd magaddal.

Milyen gyakran kell edzeni a fejlődéshez?

Ideális esetben hetente legalább 2-3 alkalommal érdemes edzeni a gyorsabb fejlődés érdekében.

A Carlson Gracie Debrecen BJJ-nél kezdők is edzhetnek?

Persze! Minden szinten fogadunk tanulókat, kezdőktől a haladókig. Mindig befogadóak vagyunk az újakkal, hiszen mi is pontosan úgy kezdtük ahogy te!

Ha nem vagyok erős, akkor nem érdemes elkezdeni a jitsut?

De! A technika sokkal fontosabb, mint a nyers erő. Idővel az erőd is fejlődik az edzések során.

Ha készen állsz, hogy kipróbáld a BJJ-t, ne habozz! Fogd a felszerelésed, és vágj bele – egy új világ nyílik meg előtted!